PATATES SALATASI

 

 

   MALZEMELER

10 adet patates

1çay bardağı zeytinyağı

 Kornişon turşu

 2 adet havuç,

 Maydanoz

 5-6 ym. kaşığı mayonez

 1 Kase haşlanmış bezelye

 5-6 ym. kaşığı yoğurt

 Tuz

  1 diş sarımsak

 Kelepçeli pasta kalıbı

    HAZIRLANIŞI

  Patatesler soyulur, doğranır,haşlanır. Havuçların bir tanesi minik minik doğranıp, bezelyelerle haşlanır. Diğer havuç ise süslemede kullanılır. Sıcakken ezilerek, tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak, püre haline getirilir.Yarısı, kelepçeli pasta kalıbına düzgün bir şekilde yayılır. Diğer tarafta mayonez, yoğurt, bezelye, haşlanmış havuçlar, minik minik doğranmış kornişon ve dövülmüş 1 diş sarımsak karıştırılır. Bir kısmı üzeri için ayrılır ve kalanı patateslerin üzerine yayılır. 3. kat olarak, ayrılan patatesler yayılır. Üzeri streçle kapatılıp buzdolabında 2-3 saat bekletilir.( Mayonez ve yoğurt karışımı biraz sulu olunca eyvah, kalıptan akacak diye düşündüm ama , dolapta beklerken patatesler emdi.)

  Servisten önce, kalıbın kelepçeli kısmını çıkartılıp, alt tabağı ile birlikte servis tabağına alınır ve  kalan mayonez karışımı , havuç, kornişon ve maydanoz  ile süslenir.

 

  Not: Bu salatayı pek çok arkadaşımın blogunda gördüm. Hepsi ayrı güzeldi. İsim yazamıyorum, çünkü unuttuğum olursa üzülürüm. Hatırlatan arkadaşlarımın isimlerini yazmaya karar verdim. Yorumlarınızda belirtirseniz sevinirim.

 

      AFİYET OLSUN....... 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !