FINDIKLI RULO PASTA


   MALZEMELER
PANDİSPANYA İÇİN;
6 yumurta
6 ym. kaşığı un
6 ym. kaşığı toz şeker
1 p. vanilya

KREMASI İÇİN;
3 yumurta
2 ym. kaşığı un
7 ym. kaşığı toz şeker
2 su bardağı süt
1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi
Ayrıca 1 su bardağı iri dövülmüş fındık içi, ve 3 adet muz
HAZIRLANIŞI
  Un ,şeker iyice karıştırılır. 3 yumurta kırılıp macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edilir. Süt eklenerek hafif ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar karştırılarak pişirilip limon kabuğu rendesi ilave edilerek soğumaya bırakılır.
 Diğer tarafta 6 yumurta 6 kaşık şekerle mikser yardımıyla koyu yoğurt kıvamına gelene kadar çırpılır.( Mikser kapatıldığında karışım şekil değiştirmeyecek yoğunlukta olmalıdır.)
Un ve vanilya ilave edilir ve tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırılarak yedirilir. Yağlı kağıt yayılmış fırın tepsisine hamur dökülüp tepsi büyüklüğünde yayılır. Daha önceden ısıtılmış fırında 175 derecede fırının kapağı hiç açılmamak şartıyla ortalama 15 dakika pişirilir. Fırından alınan kek önce kağıdıyla sonra kağıdı ayrılarak rulo yapılır, açılır. Herhangi bir sulandırılmış reçelle veya sütle veya limonata ile kek ıslatılıp üzerine krema sürülür. Bolca fındık serpilir. Ortasına muz dizilir ve tekrar rulo yapılır. Üzeri kalan krema ile kaplandıktan sonra fındıklarla süslenir.
AFİYET OLSUN..............

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !