BEZELİ ,VİŞNELİ MUHALLEBİ

bezeli muhallebi

 
 

Bu sıcaklarda ağır tatlılar yenmiyor. Eh yemesek daha iyi da, olmuyor işte. En iyisi sütlü tatlılar.  Hazırlaması da, yemesi de kolay.

MUHALLEBİNİN MALZEMELERİ

2 su bardağı süt
2 su bardağı vişne suyu
80 gram pirinç unu
250 gram toz şeker
MUHALLEBİNİN HAZIRLANIŞI
 Unu ve şekeri bir tencerede karıştırınız. Sütü ilave ederek, ağır ateşte, tahta kaşıkla devamlı karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişiriniz. Ateşten alıp vanilyasını katınız. Kaselere kepçeyle    yukardan  dökerek paylaştırınız. Soğuyunca, kaşık veya krema torbasıyla  mereng hamurundan  üzerlerine koyunuz. Kaseleri içi yarıya kadar su dolu bir tepsiye diziniz. Düşük ısıda, fırında bezeler kuruyana kadar tutunuz.
MERENG HAMURUNUN MALZEMELER
3 yumurta akı,
4 kahve fincanı tozşeker( dolu dolu ),
Bir tutam tuz
HAZIRLANIŞI
Yumurta aklarının büyük bir özenle sarılarından ayrılması gerekmektedir. Bunun için yumurtalar tek tek  kırıldıktan sonra cam çırpma kabına alınır. Tuz ilave edilir. Mikser yardımıyla önce düşük sonra hızlı  devirde çırpılmaya başlanır. Şeker yavaş yavaş eklenerek, koyulup,  kalıp gibi olana kadar çırpılır. Hafif yağlanmış yağlı kağıda kalıplar halinde  kaşıkla veya pasta enjektörü ile koni şeklinde sıkılır. Sıcak fırında düşük ısıda (130 _140 derecede) pişirilir. Kuruyunca üzeri pembeleşmeden fırından alınır. Servis tabağına yerleştirilir. 

 Afiyet olsun...............

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !